D: Kde je nejbližší dojo/místo, kde je možné cvičit kendó?
O: Koukni na seznam kendó dojo na stránkách České Federace Kendó, jejímž je Sandómon členem. Sandómon má aktuálně svá dojo v Praze na Karlově náměstí, dětský oddíl v Praze na Klamovce a dojo pro děti i dospělé v Bílině na severu Čech. Bližší informace naleznete v sekci tréninky.
D: Chci začít cvičit kendó v některém ze tří Sandómon dojo, co mám dělat?
O: Zaregistruj se na náš kurz Kendó. Přijď se podívat na jeden z tréninků Sandómon a domluv se s tím, kdo vede cvičení. Kontaktuj nás přes web, facebook, email, nebo telefon.
D: Jaké vybavení potřebuji pro to, abych mohl/a začít cvičit?
O: Pro začátek stačí tepláky a triko, nebo kimono. Cvičí se naboso. Ostatní zapůjčíme.
D: Jaká je cena vybavení?
O: Cena cvičného meče (šinaje) začíná na 450,-Kč za bambus. Cena uniformy pro pokročilé, která se skládá ze suknicových kalhot (hakamy) a kabátku (kejkogi), začíná na cca 1400,-Kč. Cena brnění (bógu) se pohybuje od 8000,-Kč do stovek tisíc korun. Členům kurzu a klubu jsme schopni pomoct sehnat kvalitní vybavení s výraznou slevou například z http://kendoart.pl/
D: Je kendó vhodné i pro ženy a dívky?
O: Ano. Šerm jako výhrada mužů je dávnou minulostí. Hrubá síla není v kendó efektivní nástroj.
D: V jakém věku je vhodné/možné začít cvičit kendó?
O: Začít je možné v jakémkoliv věku. Tréninky Sandómon Praha jsou stavěny pro minimální hranici 14ti let, ale máme i pár mladších členů. V dětských oddílech žádný limit není.
D: Cvičí v Sandómon začátečníci dohromady s pokročilými?
O: V době kurzu základů Kendó dle zvážení učitele. Po zbytek roku ano.
D: Je kendó nebezpečné?
O: Není. Zranění jsou v kendó velmi vzácná a v dodžo panují striktní pravidla pro zacházení s výstrojí a výzbrojí.
D: Jsou zásahy bolestivé?
O: Ne, díky speciální konstrukci meče a po staletí vyvíjeného brnění, zásahy nejsou bolestivé. Občas, zvlášť pokud zásah není proveden korektně, ale mohou být nepříjemné. Pokud přijdete do našich dojo, necháme vás to vyzkoušet.
D: Je kendó bojové umění, nebo sport?
O: Oboje. Kendó si uchovává výchovné prvky zenbudhismu a etiku samurajů. Zároveň se však jedná o plnohodnotný sport s poměrně jasnými pravidly boje. Je na tobě a na tvém učiteli, kam své kendó nasměruješ. V našich dojo je japonský meč chápán a učen jako obsáhlý celek. Pořádáme soutěže i tréninky koryu (starých škol šermu) a také tameshigiri (sekání rohoží).